Március 6-án még a tévében hallgathattuk Osztolykán Ágnest az LMP országgyűlési képviselőjét, amint kemény szavakkal ostorozta napirend előtt a tankötelezettség 16 éves korra történő leszállításának kormányzati elképzelését. S másnap délelőtt a hideg szél dacára már Cegléden a Dózsa szobor előtt állva párttársával párban, a helybéli városatya Földi Áronnal tájékoztatta a helyi sajtót és kapacitálták a népet, hogy írják alá a pártjuk népszavazási kezdeményezésről szóló gyűjtőívet.
A képviselőnő lapunk olvasói számára részletesebben is beszélt a népszavazásra föltenni szándékozott négy kérdésük indokairól.
- Az első fölvetés szerint: „A munkájukat elvesztett emberek 9 hónapig kaphassanak álláskeresési támogatást!” A Fidesz ugyanis az álláskeresési járadékot kilencről három hónapra csökkentette. Ennyi idő alatt nem lehet munkát találni. Ma hazánkban egy munkanélküli átlagosan másfél év alatt talál új munkahelyet. Az indítványunk anyagi forrása is biztosítható, ha figyelembe veszik a költségvetési módosító indítványainkat az útdíjakra és az ÖKO adókra vonatkozóan. Ne hagyjuk, hogy az utcára került dolgozók megélhetés nélkül maradjanak!
A második javaslatunk: „A munkavállalónak döntő szava legyen abban, hogy mikor megy szabadságra!” Ugyanis a munkavállalók ilyen irányú jogosítványát a kormánypárti többség tovább szűkítette a közelmúltban a parlamenti többség által elfogadott Munka törvénykönyvében. Ezzel különösen a családos emberek közös pihenésének, nyaralásának összehangolása válik mind nehezebbé. Véleményünk szerint a bevezetett jogszabályi korlátozás túlzó, legalább a szabadságunkról dönthessünk szabadon!
A harmadik népszavazásra javasolt kérdéskör: „Ne lehessen 3 hónapnál tovább próbaidőn tartani a munkavállalókat!” A Fidesz által bevezetett új Munka törvénykönyve alapján ugyanis a próbaidő akár félév is lehet. Ezen idő alatt a dolgozó nem mehet szabadságra és ráadásul azt sem tudja, hogy másnap lesz e még munkája. Ezzel indokolatlanul hosszú ideig tartanák bizonytalanságban a próbaidősöket. Elég a kiszolgáltatottságból!
A negyedik indítványunk szerint: „A gyerekek 18 éves koruk előtt ne kerülhessenek ki az iskolából!” Ugyanis a kormánypártok a tankötelezettségi korhatárt 18-ról 16 esztendőre csökkentették. A szakma, vagy érettségi nélkül utcára kerülő fiatalok munkanélküliekké lesznek. Eltartásuk tovább növeli a társadalom már amúgy is meglévő gazdasági gondjait. Mint a parlamentben is mondtam, „puszta hazugság” azt állítani, hogy 16 évesen érettségi és szakképzés nélkül lesz valakinek esélye elhelyezkedni a legális munkaerőpiacon. Mindezek tetejébe a kevesebb diák okán akár több ezer pedagógus veszítheti el az állását és iskolák százait zárhatják majd be. Egy korábban előkerült hatástanulmány szerint, 2015-ig 73 milliárd forint megtakarítással, valamint 70 ezer diák érettségi előtti lemorzsolódásával és közel 5000 tanár elbocsátásával számolnak a korhatár leszállítása következtében. Sántít a Fidesz azon érvelése, hogy vannak országok ahol szintén 16 év a tankötelezettségi korhatár, ugyanis ott erre az életkorra ott szakmát kapnak a gyerekek a kezükbe. Ne engedjük, hogy képzetlenek és munkanélküliek országává váljunk!
- Nem fordult meg a fejükben, hogy ezen problémák miatt Brüsszelhez forduljanak panasszal?
- Pártunk számára fontos alapvetés, hogy a hazai problémákat Magyarországon kell megoldani. Már a kezdetek kezdetén is tömegek írták alá a felhívásunkat. Mind a 15 országgyűlési képviselőnk, „hátára vette a határt”. Járjuk az országot, hogy minél nagyobb tömegekkel ismertessük meg az elképzeléseinket. Bízom benne, hogy akciónk tovább növeli tagságunk és szimpatizánsaink számát s eredményesen tudunk a népszavazással a Fidesz jogtipró intézkedési ellen föllépni, ráadásul az előző ciklusban épp az általuk előszeretettel használt fegyverrel a népszavazással.
Sikerünk megalapozott, mert a Fidesz hatalomra kerülése óta folyamatosan nő az állampolgárok kiszolgáltatottsága. Nem tűrhetjük tovább, hogy hazánk kormányának fontosabb a hatalom, mint a társadalom. Felvesszük a harcot a hazugság, az igazságtalanság és a kiábrándultság rendszere ellen
kőhalmi